SVETOVNI DAN MIGRANTOV | Migracije v času in prostoru: Vsi smo migranti!

SVETOVNI DAN MIGRANTOV | Migracije v času in prostoru: Vsi smo migranti!

15. – 19. decembrom 2018, Dunaj-Middlesbrough-Beograd-Ljubljana. S partnerji projekta Nova mapiranja Evrope smo med 15. in 19. decembrom 2018 pripravili sočasne dogodke ob svetovnem dnevu migrantov, da bi proslavili, sprejeli in spoznali naše bogate zgodovine migracij. 

MEDNARODNI PROGRAM

S partnerji projekta Nova mapiranja Evrope smo med 15. in 19. decembrom 2018 pripravili sočasne dogodke ob svetovnem dnevu migrantov, da bi proslavili, sprejeli in spoznali naše bogate zgodovine migracij. 

 

Austria, pridruži se UN-ovem Migracijskem paktu!

Delavnica pisanja sloganov

Christian-Broda-Platz, 1070 Dunaj

Sobota, 15. december 2018, ob 14.00 uri

Trenutna avstrijska zvezna vlada vodi izrecno agendo proti migracijam, ki se je razkrila ob dejstvu, da je Avstrija ena od desetih držav po celem svetu, ki ne podpirajo pakta OZN o migracijah. Civilna družba se odziva na njihovo politiko z številnimi protesti kot so na primer "četrtekove demonstracije", ki vsak teden od jeseni 2018 na ulice pripeljejo do 10.000 udeležencev.

Ob svetovnem dnevu migrantov bomo 15. decembra 2018 naredili poseben protest proti tako imenovanem črno-modrem, da bi izrazili svojo skrbi za trenutna politična dogajanja v Avstriji. Na delavnici bodo sodelovali prosilci za azil in mladi z migrantskim ozadjem, ki bodo izdelovali slogane, s katerimi bodo izrazili kritiko in njihove zahteve. Pri postopku prevajanja med jeziki udeležencev se bo stkala komunikacija med različnimi skupinami. Iz večjezičnega besedila bodo naredili kopije in s prepoznavnim vizualnim jezikom med protestniki na demonstracijah razdelili polifonične trditve. Poleg tega bodo transparenti vključevali tudi pozive za avstrijskega zveznega kanclerja, da se 18. decembra 2018 pridruži paktu OZN o migracijah.

 

Človeška knjižnica

Middlesbrough Institute of Modern Art, Middlesbrough, VB

Torek, 18. december, med 12:30 in 13:30 uro

Ob svetovnem dnevu migrantov 2018 vas MIMA vabi, da delite zgodbe in svoj pogled na migracije v lokalnem okolju. Dogodek je zamišljen kot človeška knjižnica, v katero udeleženci prinesejo znanje! Dogodek bo potekal v obliki pogovora, udeleženci bodo tako preko klepetanja deliki svoje zgodbe z drugimi o potovanjih, raznolikosti, novih začetkih, premikih, izkušnjah z diasporo in družinskih zgodovinah. Prosimo vas, da prinesete predmet, sliko, besedo ali misel, ki govori o pomenu migracije.

Z dogodkom praznujemo dolgo zgodovino migracij, ki so oblikovale Združeno kraljestvo. Nedavna zgodovina Middlesbrougha je bila zgrajena zaradi hitrega priseljevanja, ki so ga zahtevale naraščajoče industrijske panoge. Delavci so prišli iz Irske, Walesa in iz drugih krajev Anglije. Današnja dolina Tees je dom številnih prebivalcev. Nove skupnosti vključujejo ljudi, ki iščejo zatočišče, ki so sem premeščeni po azilnem sistemu, in mednarodni študenti na Univerzi Teesside. Ljudje na tem območju so izkopali, izdelali, uvažali in izvažali, se zanašali na mednarodno trgovino in izmenjavo blaga ter na gibanje ljudi.

 

The Sparrows of Wan Pei 

Delavnica Ružice Marjanović (Gimnazija Užice)

Muzej Jugoslavije, Muzejska kavarna, K-25

Torek, 18. december 2018, ob 11.

Muzej Jugoslavije organizira delavnico za razred tretje beograjske gimnazije, ki jo je zasnovala in jo bo vodila profesorica srbskega jezika in književnosti, Ružica Marjanović iz Gimnazije Užice.

Kratka zgodba Eriha Koša Vrabci Wan Pei-a (1962) je izjemna literarna alegorijska študija družbenih procesov, ki so povzročili množičnime, kolektivnime, pogosto histeričnime reakcijame v 20. stoletju in sčasoma pripeljali do zločinskih razsežnosti. V tej delavnici bo besedilo Eriha Koša izhodišče za prepoznavanje vloge določenih družbenih skupin pri ustvarjanju notranjih sovražnikov in oddaljenosti ljudi med sabo. Poudarek bo na razumevanju odgovornosti akademske skupnosti, medijev, izobraževalnega sistema, nosilcev politične moči in državljanov, ki bodisi spodbujajo preganjanje bodisi ga zavračajo. Del dejavnosti bo po eni strani posvečen analizi obnašanja preganjanih po drugi strani pa zlorabi mitov in tradicij, ki sprožijo proces, v katerem državljani postanejo prepričani, da so vrabci sovražniki in jih je treba uničiti. Eden od ciljev delavnice je ugotoviti in demistificirati današnje mehanizme za ustvarjanje nestrpnosti do migrantov v Evropi in strah pred prihodom v naš svet.

 

Migracije na periferiji. Slovenija in priseljenci

Predavanje Irene Šumi

Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +Kantina MSUM, Ljubljana, Slovenija

Sreda, 19. december 2018, ob 18.00 uri.

Naj gre za njene politične predstavnike, delovno silo ali košarkarsko reprezentanco, v javni govor se nedvomno spet vrača poudarek na “narodni pripadnosti” prebivalcev Slovenije. Pri tem se po navadi operira z izmuzljivim pojmom “krvne pripadnosti” in sliko imaginarnega ljudstva, ki naj bi že od nekdaj s sanjami o lastni državi poseljevalo to področje. Ta potreba po hitropoteznemu konstituiranju nacionalne zavesti pa je žal zabrisala resnično zgodovino te regije, ki je kulturno, politično in ekonomsko močno zaznamovana z migracijskimi tokovi zadnjih stoletij. Z antropologinjo dr. Ireno Šumi se bomo posvetili prav zgodovinskim vprašanjem, kako se je konstituiralo prebivalstvo današnje Slovenije, kakšno vlogo je pri tem igralo priseljevanje in kako so se oblikovale novejše diaspore.

Prvo predavanje bo v sklopu praznovanja prvega rojstnega dneva + Kantine MSUM in dogodkov ob Svetovnem dnevu beguncev.